Craw’s Nest Tassie Past Winners & Results

Back to Craw’s Nest Tassie Page

Craw’s Nest Tassie

  • 2019 – J Merry – Birstall
  • 2018 – S Mann – Carnoustie
  • 2017 – C Bainbridge – Donnington Grove
  • 2016 – A Fyfe – Carnoustie
  • 2015 – AV Williams – Prestatyn
  • 2014 – S Marriott – Birstall
  • 2013 – D Homewood – North Downs
  • 2012 – A Fyfe – Caledonia
  • 2011 – J Clegg – Calcot Park
  • 2010 – C Harrison – Stoneham
  • 2009 – K Dyckman – Haninge
  • 2008 – J Restein – Bay Creek
  • 2007 – K Harper – Carnoustie
  • 2006 – J Pye – Preston
  • 2005 – S Mann – Caledonia
  • 2004 – S Mann – Caledonia
  • 2003 – N Woolfrey – Breightmet
  • 2002 – G M Marshall – Birstall
  • 2001 – E Ramsay – Carnoustie
  • 2000 – E Ramsay – Carnoustie
  • 1999 – W Thompson – Carnoustie
  • 1998 – J Rae – Monifieth
  • 1997 – D W R Chalmers – Panmure
  • 1996 – T Peebles – Carnoustie
  • 1995 – J Laycock – Hillsborough
  • 1994 – D Martin – Newbiggin
  • 1993 – T Peebles – Carnoustie
  • 1992 – A Fairweather – Caledonia
  • 1991 – A Fairweather – Caledonia
  • 1990 – J M Downie – Carnoustie
  • 1989 – I Grassick – Caledonia
  • 1988 – R Bradly – Baberton
  • 1987 – A Fairweather – Caledonia
  • 1986 – J Rae – Monifieth
  • 1985 – R Bradly – Baberton
  • 1984 – E Wilson – Ladybank
  • 1983 – L Vannet – Carnoustie
  • 1982 – I C Hutcheon – Monifieth
  • 1981 – B K Hay – Lundin
  • 1980 – I D Young – Baberton
  • 1979 – P Wilson – Montrose Mercantile
  • 1978 – R Blackwood – Cochrane Castle
  • 1977 – D Faulder – Blyth
  • 1976 – A W Brown – Carnoustie
  • 1975 – R Blackwood – Cochrane Castle
  • 1974 – R Blackwood – Cochrane Castle
  • 1973 – O M Taylor – Montrose Mercantile
  • 1972 – P D Barron – Carrick Knowe
  • 1971 – J E Murray – Baberton
  • 1970 – A N Wilson – Kinghorn
  • 1969 – D M Chapman – Forfar
  • 1968 – JC Farmer – St Michaels
  • 1967 – D M Chapman – Forfar
  • 1966 – A M Lourie – Duddingston
  • 1965 – W B Murray – Downfield
  • 1964 – G Spankie – Carnoustie
  • 1963 – R Cargill – Arbroath Artisans
  • 1962 – W M Sievwright – Arbroath
  • 1961 – S Saddler – Forfar
  • 1960 – K G Graham – Royal Burgess
  • 1959 – A R Murphy – Falkirk Tryst
  • 1958 – D R Dalziel – Carnoustie
  • 1957 – T Stevenson – Tillicoultry
  • 1956 – I Young – Strathaven
  • 1955 – D G Allan – Carnoustie
  • 1954 – D G Allan – Carnoustie
  • 1953 – D Bell – Carnoustie
  • 1952 – J M Doig – Monifieth
  • 1951 – R A Bowie – Prestwick St Nicholas
  • 1950 – A L Ramsay – Dalhousie
  • 1949 – G Thomson – Stanton
  • 1948 – J Wilson – Blairgowrie
  • 1947 – A Dowie – St Andrews
  • 1946 – K W Hutchison – Royal Aberdeen
  • 1939 – W Ramsay – Carnoustie
  • 1938 – W Ramsay – Carnoustie
  • 1937 – A Dowie – St Andrews
  • 1936 – A Dowie – St Andrews
  • 1935 – J Brodlie Jr – Forfar
  • 1934 – A J D Blackie – Royal Musselburgh
  • 1933 – J S Anderson – Carnoustie
  • 1932 – D Archer – Royal Calcutta
  • 1931 – A King – Broughty
  • 1930 – E Watson – Sandyhills
  • 1929 – E Watson – Sandyhills
  • 1928 – G O Watt – Broughty
  • 1927 – A Mann – Carnoustie

Maulesbank Trophy

  • 2019 – G Hubble – Cosby
  • 2018 – P Smith – The Shire London
  • 2017 – S Jenkins – The Shire London
  • 2016 – M Oosterhof – Zwolle
  • 2015 – C MacKinnon – Rackham
  • 2014 – J Quinn – The Shire London
  • 2013 – J Partington – The Walsall
  • 2012 – B Power – Manchester
  • 2011 – D Willey – Castlerock
  • 2010 – G Corby – Lingdale
  • 2009 – M Jones – Padeswood and Buckley
  • 2008 – N Jones – West Lancs
  • 2007 – N Halliday – Carnoustie
  • 2006 – D Holman – South Herts
  • 2005 – R Carvell – Irby
  • 2004 – M Burrows – Kings Norton
  • 2003 – T Pearson – Boycehill
  • 2002 – S Southern – Horwich
  • 2001 – A Wiegand – Stallion Mount
  • 2000 – D Mortimer – Murcar
  • 1999 – S Norrie – Carnoustie
  • 1998 – D Doano – Bidford Grange
  • 1997 – P B D Murphy – Handsworth
  • 1996 – L Nordin – Grappas
  • 1995 – B Power – North Manchester
  • 1994 – K M Baker – Coventry
  • 1993 – F J Hickford – South Herts
  • 1992 – S Welby – Leamington & County
  • 1991 – R Gilmour – Lochwinnoch
  • 1990 – A Macrae – New Taymouth
  • 1989 – R L Johnstone – Camperdown
  • 1988 – L C Ferguson – Carnoustie
  • 1987 – B L Williams – Saddleworth
  • 1986 – T Graves – Sandown Park
  • 1985 – D Barclay – Caledonia
  • 1984 – M C Roxburgh – Birchwood
  • 1983 – S Brodie – Linn Park
  • 1982 – S Marshall – Camperdown
  • 1981 – T R Collins – Rheinblick
  • 1980 – K L Hutchison – Panmure
  • 1979 – G B Duncan – Ludlow
  • 1978 – E Peebles – Carnoustie
  • 1977 – J F Bell – Caledonia
  • 1976 – J H Sword – Forfar
  • 1975 – A R Gray – Panmure
  • 1974 – B Martin – Dunfermline
  • 1973 – J McCann – Linn Park
  • 1972 – J S Black – Carnoustie Mercantile
  • 1971 – J Ritch – Monifieth
  • 1970 – G Pullar – Carnoustie
  • 1969 – RD Hammond – Carnoustie Mercantile
  • 1968 – J A D Carver – Downfield
  • 1967 – K A Roberts – Dunfermline
  • 1966 – W Webster – Craigie Hill
  • 1965 – A McKay – Carnoustie
  • 1964 – J Winter – Southern Rhodesia
  • 1963 – A N Reid – Carnoustie
  • 1962 – J M H Spence – Carnoustie
  • 1961 – J Graham – Carnoustie
  • 1960 – J Tavendale – Carnoustie
  • 1959 – R F Brown – Downfield
  • 1958 – N M Soutar – Carnoustie
  • 1957 – G C Greer – Eastwood
  • 1956 – D D Hosie – Caledonia
  • 1955 – G A Soutar – Carnoustie
  • 1954 – D D Hosie – Caledonia
  • 1953 – D R Dalziel – Carnoustie
  • 1952 – N Soutar – Carnoustie
  • 1951 – G Doig – Monifieth
  • 1950 – D Stuart – Broughty Ferry
  • 1949 – J Simpson – Broughty Ferry
  • 1948 – D S Bryson Jr – Caledonia
  • 1947 – E O Smith – Norwich Municipal
  • 1946 – D C Smith – Monifieth
  • 1939 – W L Black – Carnoustie
  • 1938 – A B Hutchinson – Royal Aberdeen
  • 1937 – G Carnegie Jr – Dalhousie
  • 1936 – A B Hutchinson – Royal Aberdeen
  • 1935 – J I Keith – Carnoustie YMCA
  • 1934 – R Duthie – Carnoustie
  • 1933 – G S Hosie – Carnoustie

Back to top